קיבלתי טופס 5329, מה עלי לעשות?

בחודשים האחרונים נחתו בתיבות הדואר של כ-100 אלף ישראלים מעטפות ממשרדו של מנהל אגף בכיר ארצי במחלקת המודיעין של רשות המסים, שתכולתן היא טופס 5329 – "דו"ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחו"ל". במכתב המצורף מתבקש הנמען למלא את הטופס ולציין בו את הנכסים אותם הוא מחזיק בארץ ובחו"ל, כולל בין השאר חשבונות בנק, נכסי נדל"ן, רווחי הון וכלי רכב למיניהם.

האם הסתבכתי עם מס הכנסה?

על אף הרושם המבהיל של הפניה, אין כאן סיבה ממשית לפאניקה. עצם קבלת המכתב אינה מעידה בהכרח על כך שאתם חשודים בעבירות מס או מצויים תחת חקירה של מס הכנסה, מדובר בסך הכל בתזכורת נוספת של רשות המסים במסגרת מאבקה ההולך ומתרחב בתופעת ההון השחור. אולי ירווח לכם לדעת כי מרבית התושבים שקיבלו את הטופס אינם בעלי תיק במס הכנסה.

למעשה, מטרת שליחת הטופס היא לתזכר תושבים לעדכן את רשות המסים באשר להון, חשבונות בנק או הכנסות שהם מחזיקים או מקבלים בחו"ל, שכן החל משנת 2003 עברה ישראל לשיטת מיסוי פרסונלית, המחייבת את תושבי המדינה לשלם מס גם על הכנסותיהם מחוץ לארץ.

הצעד נעשה במסגרת מאבק כולל של מס הכנסה בתופעת ההון השחור, שנערך תוך יישור קו עם החמרת המדיניות הגלובלית כלפי עברייני מס והידוק שיתוף הפעולה בין מדינות ה – OECD בנושאים אלה.

אז מדוע בכל זאת קיבלתי את הטופס?

רשות המסים לא פרסמה את הקריטריונים ששימשו אותה לצורך בחירת הנמענים למשלוח הטפסים, אך עם זאת ניתן למצוא מספר מאפיינים המשותפים לכל המקבלים:

  1. אנשים המחזיקים ביותר מדירה או נכס אחד, וחייבים על פי חוק לדווח ולשלם מס על הכנסותיהם משכר דירה.
  2. תושבי ישראל השוהים בחו"ל למשך 90 יום ומעלה בשנה, או כאלה שנוהגים לטוס לחו"ל וחזרה בתדירות גבוהה, ולכן חשודים על ידי מס הכנסה בכך שיש בבעלותם נכסים או עיסוקים בחו"ל עליהם הם אינם מצהירים. כמובן שבעלי מקצוע רבים מרבים לטוס לחו"ל מתוקף אופיה של עבודתם, אך אלה לרוב לא יקבלו דרישה למלא את הדוח בשל העובדה שמס הכנסה מודע לנסיבות תעסוקתם.
  3. אנשים שנעשו בחשבון הבנק שלהם פעולות של הפקדות, משיכות והעברות כספים שמס הכנסה רואה אותן כ"חשודות" ביחס למעמדם במרשמי הרשות.
  4. אנשים העובדים כשכירים אצל מספר מעסיקים אך לא דיווחו על כך כנדרש.
  5. אזרחים הנחשבים כחלק מקבוצת סיכון, שנתקבל אודותיהם מידע דרך ה"מלשינון" – "קו הצדק" של רשות המסים המקבל פניות לגבי עסקים " אשר אינם מדווחים כחוק לרשויות המס, מעלימים הכנסות ו'עובדים בשחור'", או דרך מקורות אחרים, וקיים חשד מוחשי כנגדם בנוגע לביצוע עבירות מס.

טופס 5329 קיים במספר נוסחים השונים זה מזה במעט, וניתן בעיקרון להסיק מה מבין הגורמים הנ"ל הביאו לשליחת המכתב אליכם על פי הנוסח הספציפי שקיבלתם.

מה אתבקש למלא בטופס?

  1. כל מקורות ההכנסה שלכם, כולל הכנסתכם כשכירים וכל הכנסות נוספות בארץ ובחו"ל.
  2. חשבונות בנק בבעלותכם – בארץ ובחו"ל
  3. בעלותכם או חלקכם בעסק/ים
  4. נכס/י נדל"ן המצויים בבעלותכם
  5. פרטים נוספים המשתנים בין הווריאציות השונות של הטופס

מה עוד חשוב שאדע?

באופן כללי, חשוב מאוד למלא את הטופס בקפידה ולא להקל בו ראש. ראשית, מס הכנסה רושם לפניו למי נשלחו הטפסים ומניח כי אלה התקבלו אצל הנמען כ-6 ימים לאחר מועד שליחתם, כך שחשוב מאוד למלא את הטופס ולשלחו בחזרה עד המועד הנקוב. בנוסף, כדאי להקדיש תשומת לב יתרה לתוכן הטופס וניסוח התשובות ובמקרים מסוימים אף להיעזר באיש מקצוע, על מנת להימנע מתשלום קנסות או מסים מיותרים מצד אחד, ומעבירות מס לא מכוונות מהצד השני. חשוב לזכור כי אי הגשת הטופס או הגשה של פרטים לא מלאים או לא נכונים עלולים להוות עבירה פלילית.

ומה אם באמת לא דיווחתי?

תופעה ידועה היא כי תושבים ישראלים רבים לא דיווחו לרשות המסים על נכסים או הון בחו"ל בתום לב, כתוצאה מאי ידיעה או אי הבנה של הרפורמה בחוק משנת 2003. אם הנכם משתייכים לאוכלוסיה זו, חשוב שתנצלו את ההזדמנות כדי לתקן את המעוות מיוזמתכם ולא תחכו לפניה מצד הרשות שתביא עמה השלכות חמורות – החל מקנסות ועד לאישום פלילי.

במסגרת מאמציה המוגברים של רשות המסים לחשוף נכסים והון לא מדווחים המוחזקים על ידי ישראלים בחו"ל, פרסמה הרשות בספטמבר 2014 נוהל גילוי מרצון חדש, הפותח בפני תושבים את האפשרות להצהיר מיוזמתם על רכוש וכספים לא מדווחים – ובתמורה לכך להימנע מנקיטת הליכים פליליים כנגדם על רקע עבירות מס שונות. עד לסוף שנת 2016 תוכלו להיעזר בנוהל "גילוי מרצון" על מנת לכפר על טעותכם, לשלם את המס שבו אתם חייבים ולהימנע מקנסות ומעונשים חמורים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>