לא משתלם: העונשים המוטלים על מעלימי מס

בשנים האחרונות מנהלת רשות המסים מלחמה נחושה כנגד תופעת ההון השחור בישראל, ובמסגרתה גם המאמצים לחשיפתם ולכידתם של מעלימי מס הוגברו משמעותית. מאות חקירות סמויות וגלויות מתנהלות מדי שנה, ועברייני מס בכל סדרי הגודל נחשפים ועומדים בפני הגשת כתבי אישום פליליים.

לפי פסיקת בית המשפט העליון, עבירות מס גורמות לנזק כלכלי משמעותי לקופת המדינה ולמשק, ולכן יש לראותן כעבירות כנגד כל אזרחי המדינה. עקב כך, הנטייה הכללית של בתי המשפט היא להחמיר בעונשים על עבירות אלה, וזאת על מנת לשלוח מסר חד של הרתעה ולצרוב בתודעה הציבורית כי העלמת מס אינה משתלמת.

עם זאת, ראוי לציין כי קיימת התחשבות בסוג העבירה ובמניעים שמאחוריה: קיימת הפרדה בעיני החוק בין עבירת מס טכנית, כזו שנעשתה בשוגג או מתוך חוסר ידע, לבין עבירת מס מהותית, שנעשתה במכוון ומתוך ידיעה שמדובר בעבירה על החוק.

עבירת מס טכנית

עבירות מס טכניות הן כאלה שאין מאחוריהן כוונה פלילית לביצוע העבירה, ובמקרים אלה מספיקה הוכחת עצם ביצוע העבירה על מנת להטיל עונש על הנישום. דוגמאות לעבירות טכניות נפוצות:

-אי הגשת דוחות שנתיים במועד
-אי הגשת הצהרת הון
-אי העברת ניכויים
-אי-דיווח על מחזור עסקאות לצורך תשלום מקדמות

הגברת האכיפה של השנים האחרונות חלה גם בכל הנוגע לעבירות טכניות. אך בעוד שלפי פקודת מס הכנסה העונש על חלק מהעבירות הטכניות הנפוצות הוא שנת מאסר בפועל, מדיניות רשות המסים ברוב המקרים של עבירות מסוג זה היא הטלת קנסות כספיים ולא הגשת כתב אישום פלילי, וזאת במטרה להקל את העומס על בתי המשפט ועל רשויות האכיפה.

ישנם גורמים רבים המשפיעים על החלטת המדינה אם להגיש כתב אישום פלילי על הנישום או להסתפק בהטלת קנס מנהלי. בין השאר יילקחו בחשבון נסיבות כגון הסרת המחדל לאחר גילויו, הרקע הפלילי של הנישום וכן נתונים אישיים כגון גיל הנישום ומצבו הבריאותי. ככלל, ניתן לומר כי הגשת כתב אישום פלילי על עבירת מס טכנית נעשית במקרים חריגים וחמורים במיוחד.

עבירת מס מהותית

עבירות המס המהותיות מוגדרות ככאלה שנעשו במודע ומתוך כוונה להתחמק מתשלום מס או לסייע בידיו של אדם אחר להתחמק מתשלום מס. כחלק מהמגמת הגברת האכיפה והענישה המתוארת לעיל, נוטים בתי המשפט בשנים האחרונות להחמיר במיוחד במתן עונשים כלפי עבירות מס מהותיות ולהטיל עונשי מאסר ממושכים וקנסות כספיים כבדים במקרים כאלה. עם זאת, גם במקרים של עבירות מהותיות, יבחן השופט את נסיבות ביצוע העבירה ואת הרקע והנסיבות האישיות של הנאשם הספציפי, ויביא בחשבון גורמים אלה במתן פסק הדין.

דוגמאות לעבירות מס מהותיות:

-השמטת הכנסות
-ניהול פנקסי חשבונות כוזבים
-הגשת דוחות כוזבים
-הוצאת חשבוניות פיקטיביות
-סיוע לאחר להתחמק מתשלום מס

כיצד ניתן להימנע מהעמדה לדין פלילי?

  1. גילוי מרצון: נכון לרגע זה, רשות המסים מציעה הזדמנות פז לאזרחים המחזיקים בהון לא מוצהר להכשיר את כספם מבלי להסתכן בהשלכות פליליות. על פי הנוהל, שתוקפו הוארך לאחרונה על ידי רשות המסים עד לסוף שנת 2016, נישומים שיצהירו מיוזמתם על הון ונכסים שהוסתרו עד כה וישלמו את המס והקנסות הנדרשים – לא יינקטו כל צעדים פליליים כנגדם. הוראת השעה המתלווה לנוהל גילוי מרצון אף מאפשרת לנישומים להגיש את הבקשה באופן אנונימי, ולהחליט רק לאחר קביעת גובה השומה אם ברצונם להשלים את התהליך או לא. הנוהל תקף רק לגבי מקרים בהם טרם נפתחה חקירה מטעם רשות המסים.
  1. הסרת המחדל: על אף עמדתם הנוקשה של בתי המשפט בישראל בכל הנוגע לעבירות מס, עצם הסרת המחדל שהתגלה נתפסת כאינדיקציה לחרטה מצד הנאשם וכן כתיקון הנזק שנעשה לקופה הציבורית, ולכן מהווה עילה להפחתת העונש ואף פותחת פתח להסדר טיעון מקל (למשל עבודות שירות במקום עונש מאסר בפועל).
  1. כופר כסף: במקרים מסוימים של עבירות מס מהותיות, קיימת אפשרות להמיר את קיום ההליך הפלילי בתשלום כסף למדינה, המכונה כופר. הדבר מאפשר לנאשם להימנע מההליך הרגיל, הכולל הגשת כתב אישום כנגדו, דיון בבית המשפט וקבלת פסק דין, שלרוב מורה על ענישה חמורה הכוללת עונש מאסר וקנס כספי כבד. במקום תהליך ארוך ורב סיכונים זה, ישלם הנאשם כופר בנוסף למס שעליו לשלם, ובכך יחסוך זמן, כסף וסיכוי לענישה חמורה כנגד העבירה שביצע. ברשות המסים קיימות ועדות כופר האחראיות לדון ולקבל החלטות בעניין הטלת כופר על עברייני מס, בהתאם לשיקולים רבים ושונים, כגון חומרת העבירה, מצבו האישי של הנאשם, מידת מעורבותו בביצוע העבירה, קיומן של עבירות קודמות ועוד. לאחר קביעת הועדה, יכול מבצע העבירה להחליט האם הוא מעוניין לשלם את סכום הכופר שהוטל עליו או להמשיך בהליך הפלילי כנגדו בבית המשפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>